Projekt ogrodu dla Ciebie!

Żółty trawnik

Żywozielony trawnik jest ozdobą ogrodu. Ale dlaczego tak trudno jest utrzymać trawnik w dobrej kondycji? Przyczyn może być wiele. Oto niektóre z nich:

  • Niedobór składników pokarmowych objawia się jasnym odcieniem zieleni. Potocznie mówi się, że trawnik jest żółty. Wystarczy wtedy zastosować odpowiednie nawożenie.
  • Nierównomierne rozprowadzenie nawozu powoduje, że trawa w miejscu gdzie rozsypaliśmy dużo nawozu jest żywozielona , a tam gdzie mniej powstaje żółta plama.
  • Zachwiane właściwości chemiczne ziemi - niewłaściwe ph (odczyn) lub wysokie zasolenie uniemożliwia roślinom pobieranie składników odżywczych, mimo że w podłożu jest ich pod dostatkiem. W efekcie trawnik jest brzydki i z każdym nawożeniem wygląda gorzej. Często mówi się, że trawnik nie chce rosnąć.
  • Właściwości fizyczne - mała ilość powietrza w podłożu. Przyczyną moze być zalagająca na trawniku woda. Podłoże mogło też zostać zbite przy niwelacji terenu. Trawa wtedy jest rzadka i nie chce się krzewić.
  • Zbyt mało światła. Problem ten dotyczy trawników założonych w miejscach zacienionych. Łatwo rozwija się tam mech i wypiera trawę. Dobrze jest wtedy przeprowadzić oprysk i odpowiednie nawożenie.
  • Plamy na trawniku mogą być efektem działania czynników chorobotwórczych. Konieczne jest wtedy opryskanie trawnika odpowiednim preparatem.

Jeżeli chcieliby Państwo poprawić wygląd swojego trawnika prosimy o kontakt. Pomożemy dobrać odpowiednie nawożenie, zidentyfikować przyczyny ewentualnych objawów chorobowych i je usunąć.
wróć