Projekt ogrodu dla Ciebie!

Chore liście

Chore liście to bardzo szerokie pojęcie. Choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne często dają objawy na liściach. Podobne objawy może dać też żerowanie szkodnika, którego nie widać gołym okiem. W niektórych przypadkach obecność szkodnika moze zapoczątkować chorobę grzybową, gdyż strzępki grzybów bardzo dobrze czują się na uszkodzonych liściach. Owady lub pajęczaki mogą przenosić również wirusy. Co się dzieje, gdy pomylimy objawy i na przykład zastosujemy środek grzybobójczy, podczas gdy uszkodzenia spowodowały owady mikroskopijnej wielkości? Symbioza grzybów z korzeniami przestaje istnieć. W efekcie uzyskujemy większą wrażliwość na suszę, gorsze pobieranie składników mineralnych i pogorszenie właściwości biologicznych ziemi. Podobny efekt uzyskujemy stosując środek grzybobójczy przy infekcji wirusowej.
Niezwykla istotne znaczenie ma zatem odpowiednie zdiagnozowanie objawów chorobowych. Niektóre są powodowane przez choroby nieinfekcyjne. Należą do nich choroby fizjologiczne powstałe często w wyniku niedoboru jednego ze składników w podłożu.
Na przykład magnez jest niezbędny do budowy chlorofilu, zielonego barwnika. Jego brak daje charakterystyczne objawy. Problem polega najczęściej nie na tym, ze magnezu jest mało w podłożu, ale na zbyt wysokim lub zbyt niskim ph, w którym magnez przechodzi do formy nieprzysfajalnej przez rośliny. W takiej sytuacji każda próba uzupełnienia magnezu przez zastosowanie nawozu posypowego nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale zwiększa zasolenie i utrudnia roślinie wegetację. Dlatego tak istotne jest właściwe zidentyfikowanie objawów.
wróć